O PROJEKTU
Přeshraniční projekt Toulky po naftařském příhraničí vznikl ve spolupráci hodonínského Muzea naftového dobývání a geologie, města Gbely a Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. a byl realizován v letech 2018-2019. Hlavním cílem projektu byla propagace unikátních a zcela regionálně specifických památek spojených s více než stoletou historií dobývání a zpracování ropy v příhraničním regionu Hodonín-Gbely.
Snahou je provést návštěvníky známými i doposud zcela opomíjenými místy a seznámit je s jedinečnou geologickou a průmyslovou identitou regionu. V rámci projektu byl vytvořen systém naučných stezek mapujících celkem desítky geologických, technických či naftařských lokalit v regionu. V Muzeu naftového dobývání a geologie v Hodoníně a ve městě Gbely vznikly Kontaktní turistická centra, kde je možné získat informace o jednotlivých lokalitách, mapu a další návazné turistické služby. Kontaktní centra slouží jako didaktická centra pro výuku geologie a společné příhraniční průmyslové historie (pro školní skupiny, odbornou i laickou veřejnost).
Hodonínské Muzeum naftového dobývání a geologie je rozšířeno o vnější geologickou expozici, mapující základní typy hornin, které se nacházejí v podloží hraničního regionu (včetně paleontologických záznamů) – Geopark hornin vídeňské pánve, ve městě Gbely jsou revitalizovány existující technické památky (např. těžební věž, dominanta při vjezdu do města), na Hvězdárně Valašské Meziříčí vznikla expozice věnovaná výskytu a těžbě ropy v příhraniční oblasti, která doplnila již dříve existující unikátní venkovní geologickou expozici.
Díky již započaté spolupráci nejen s partnery projektu, ale i samosprávami a dalšími aktéry v regionu, došlo k vytvoření propojeného, spolupracujícího příhraničí, které nejenže získalo nový turistický a edukativní cíl, ale současně byly propojeny doposud samostatně realizované projekty na obou stranách hranice. Projekt tak přispěl ke zvýšení atraktivity regionu a nabídky pro turisty, kteří stále častěji vyhledávají technické památky, současně byl přínosem i pro místní obyvatele a školní exkurze.
Projekt byl podpořen Evropskou unií z programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika s celkovým rozpočtem 286 019 EUR.