O MUZEU
NAFTOVÉHO DOBÝVÁNÍ A GEOLOGIE
Muzeum naftového dobývání a geologie se nachází v blízkosti vlakového nádraží, v areálu bývalých malých kasáren v Hodoníně. Jediné muzeum naftařiny v České republice, je otevřeno od roku 2006 a je provozováno díky dobrovolníkům a nadšencům spolku téhož jména.
Muzeum je tvořeno vnitřní expozicí a venkovním Technologickým parkem v okolí muzea. Vnitřní expozice mapuje geologické, historické a technologické aspekty spojené s dobýváním a zpracováním ropy na Hodonínsku, kde se ropa a zemní plyn těží již více než sto let. Návštěvníci zde naleznou stroje a nástroje používané k dobývání a zpracování černého zlata, ukázky hornin, minerálů, fosilií a také modely vrtných věží a soustav. Součástí venkovního Technologického parku jsou nepřehlédnutelná čerpadla na ropu tzv. kozlíky, produkční kříže, kompresory, separátory či vrtná dláta. Venkovní expozice je nově rozšířena o Geopark hornin vídeňské pánve, naučný okruh mapující základní typy hornin, které se nacházejí v podloží hraničního regionu, a to včetně paleontologických záznamů.
V roce 2019 bylo při muzeu vybudováno Kontaktní turistické centrum, kde nabízíme informace o technických památkách regionu, doprovodné služby a je zde možné zhlédnout miniexpozici Cesta ropy.
Kontaktní turistické centrum
Infocentrum technických památek
Přímo ve vstupní hale Muzea ropy je možné navštívit informační centrum, které se zaměřuje na technické památky v regionu. Zde se dozvíte o místech spojených s těžbou ropy, zemního plynu, uhlí (lignitu), o sirných pramenech či geologických lokalitách v okolí. Můžete zde získat tipy na zajímavá místa na výlety po Slovácku i blízkém slovenském příhraničí či zhlédnout populárně naučné filmy z naftařského prostředí. K dispozici jsou tematické mapy a další návazné služby. Prohlédnout si zde můžete i miniexpozici Cesta ropy.
Historický sál
Expozice historie průzkumu a těžby
V prvním sále Muzea ropy se dozvíte o historii objevování, těžby a využívání ropy od dob před tisíci lety až po rok 1989. Pozornost je věnována vývoji různých typů vrtných souprav a také „černým“ ropným horečkám v USA. Prohlédnout si můžete fotografie, modely a vysvětlující texty o průzkumu a těžbě ve střední Evropě, kde se ropa a zemní plyn těží již od roku 1913. Sálu dominuje velká plastická mapa zobrazující rozložení největších ložisek ropy a plynu, zásobníků plynu a uhelných pánví na celé Moravě. V sále je také rozsáhlá sbírka petrolejových lamp.
Technický sál
Expozice naftařiny
Sál dokumentuje náročnou činnost naftařů. Dozvíte se, jak se hledají ložiska ropy a plynu, jak se k těmto zdrojům dostat, poznat je a jak je vytěžit. A to jak na souši (onshore) tak i na moři (offshore). Expozice je doplněna řadou interaktivních modelů i reálných součástí vrtných souprav. Funkční geofon zapojený do osciloskopu bude snímat každý Váš krok a zobrazovat ho. Uvidíte animaci vrtání vrtu krok za krokem a můžete si osahat a prohlédnout dláta, která vrtala v hloubkách několika kilometrů a některá jsou pokryta diamanty.
Geologický sál
Expozice geologie ložisek
Zde se dozvíte jak, kdy a kde ložiska ropy a plynu vznikala. Jsou zde popsána nejdůležitější ložiska u nás. Dále získáte informace o dopravě a zpracování uhlovodíků i o dopadu na životní prostředí. Nepřehlédněte část věnovanou činnosti báňských záchranářů a ropným haváriím. Nachází se zde unikátní sbírka hornina a zkamenělin z neogenu a jury. V tomto sále využijte unikátní příležitost sáhnout si na surovou ropu a cítit její specifickou vůni. Jen málokdo ví, že stejnou ropu bylo dříve možno najít v lékárnách v léčivých mastičkách.
Sbírka minerálů
Sbírku minerálů, hornin a fosilií tvoří více než tři stovky vzorků z celého světa. Zejména studenti a studentky tak získají přehled o horninovém cyklu, rozmanitosti minerálů a stopách života před miliony lety zachycených v kamenech. Návštěvníci si mohou prohlédnout vzácné minerály jako vltavíny, citríny, acháty či jaspisy, lokální nálezy nebo také meteorit, na ukázkách zkamenělin třeba trilobity a amonity, obávané dravce prvních moří, zkamenělé stromy ale i nižší rostliny. K dispozici pro badatele je také mikroskop a vzorky hornin a minerálů.
Vnější expozice
Technologický park a Geopark
V Technologickém parku v okolí budovy je možné si zblízka prohlédnout množství technických zařízení nutných k provádění vrtného průzkumu a k samotné těžbě uhlovodíků, těžební čerpadla tzv. kozlíky, produkční kříže, vrtné dláto, pažnice nebo separační nádrže. Na pravé straně budovy se nachází Geopark hornin vídeňské pánve, rozsáhlé neogenní vnitrohorské pánve, která leží na styčné zóně Východních Alp a Západních Karpat na území Rakouska, Slovenska a Česka. Je asi 250 km dlouhá a široká 55 km. A právě ve vídeňské pánvi se nachází ložiska ropy a zemního plynu.
Milníky MUZEA
- 2001 — zrození myšlenky na vybudování skanzenu Nesyt
- 2004 — idea a vznik projektu muzea a získání dnešní budovy
- 2005 — založení občanského sdružení
- 2006 — otevření muzea
- 2007 — vybudování památníku Nesyt – Pomník nejstaršího ložiska na Moravě
- 2009 — otevření stálé výstavy o podnikateli Redlichovi, zakladateli hodonínského průmyslu
- 2010 — vybudování solné štoly
- 2011 — zahájení tradice každoročního pořádání „Burzy minerálů a fosilií“
- 2013 — vybudování hřiště u muzea a úprava okolí
- 2014 — vybudování trvalé expozice minerálů, hornin a fosilií
- 2017 — revitalizace, rozšíření a úprava expozic
- 2018 — vybudování geoparku Vídeňské pánve
- 2019 — vznik kontaktního turistického centra
- 2020 — dokončení projektu „Toulky po naftařském příhraničí“ ukazováky na 20 lokalitách a nová webová stránka